2025 թվականին «Դարոյնք» ընկերությունը Չինաստանում և Իրաքում
2025 թվականին «Դարոյնք» ընկերությունը շարունակել է ընդլայնել իր միջազգային ներկայությունը՝ մասնակցելով միաժամանակ երկու կարևոր միջազգային ցուցահանդեսների՝ Չինաստանում և Իրաքում։
Նոյեմբերի 5–10-ը ընկերությունն կրկին անգամ մասնակցել է ՉԺՀ Շանհայ քաղաքում անցկացված Չինաստանի 8-րդ միջազգային ներմուծման ցուցահանդեսին (CIIE 2025)։ 2018 թվականից կազմակերպվող CIIE-ն այսօր շարունակում է համարվել աշխարհի խոշորագույն բիզնես հարթակներից մեկը, որտեղ «Դարոյնք»-ի մասնակցության նպատակն էր ներկայացնել ընկերության արտադրանքը միջազգային շուկայում և ձեռք բերել նոր գործընկերներ։
Միջազգային ցուցահանդեսային ակտիվությունը շարունակվել է նաև նոյեմբերի 24–27-ը, երբ «Դարոյնք» ընկերությունը մասնակցել է Իրաքի Հանրապետության Էրբիլ քաղաքում անցկացված «Agro Pack 2025» գյուղատնտեսական միջազգային ցուցահանդեսին։ Միջոցառմանը մասնակցել են 21 երկրներից ժամանած 346 ընկերություն՝ ներկայացնելով ոլորտի արտադրանքներն ու նորարար լուծումները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանը ցուցահանդեսին մասնակցել է միասնական ազգային տաղավարով։ «Դարոյնք» ընկերության համար ցուցահանդեսին մասնակցությունը դիտարկվել է որպես նոր հնարավորություն՝ բացահայտելու իրաքյան շուկան, ընդլայնելու գործարար կապերը և ծանոթանալու այլ երկրների արտադրողների հետ։
Հայկական ազգային տաղավար այցելել է նաև Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսի պարտականությունները կատարող Ռաֆայել Մովսեսյանը։ Այնուհետև ՀՀ հյուպատոսարանում, հյուպատոսի մասնակցությամբ, կազմակերպվել է հանդիպում ցուցահանդեսին մասնակցող հայ գործարարների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից դեպի Իրաք արտահանման հնարավորություններն ու ընթացակարգերը։
«Դարոյնք» ընկերության գնահատմամբ՝ նմանատիպ հարթակներում մասնակցությունը կարևոր դեր ունի արտաքին շուկաներում հայկական արտադրանքի ճանաչելիության բարձրացման, նոր գործընկերային կապերի ձևավորման և արտահանման ուղղություններով զարգացման տեսանկյունից՝ ակնկալելով, որ այն կարող է նպաստել նաև ՀՀ տնտեսության զարգացմանը։

В 2025 году компания «Daroink» начала свою деятельность в Китае и Ираке
В 2025 году компания "Daroink" продолжила расширять свое международное присутствие, одновременно приняв участие в двух важных международных выставках — в Китае и Ираке.
С 5 по 10 ноября компания вновь приняла участие в 8-й Китайской международной выставке импорта (CIIE 2025), проходившей в Шанхае. CIIE, организуемая с 2018 года, по-прежнему считается одной из крупнейших мировых бизнес-платформ, где участие "Daroink" было направлено на представление продукции компании на международном рынке и привлечение новых партнеров.
Международная выставочная деятельность продолжилась 24–27 ноября, когда компания "Daroink" приняла участие в Международной сельскохозяйственной выставке Agro Pack 2025, проходившей в Эрбиле, Ирак. В мероприятии приняли участие 346 компаний из 21 страны, представивших свою продукцию и инновационные решения.
При поддержке Министерства экономики Республики Армения Армения участвовала в выставке с единым национальным павильоном. Для компании "Daroink" участие в выставке стало новой возможностью изучить иракский рынок, расширить деловые связи и познакомиться с производителями из других стран.
Армянский национальный павильон также посетил Рафаэль Мовсесян, исполняющий обязанности генерального консула Республики Армения в Эрбиле. Затем в консульстве Республики Армения состоялась встреча с участием консула и армянских бизнесменов, участвующих в выставке, в ходе которой обсуждались возможности и процедуры экспорта из Армении в Ирак.
По оценке компании «Дароинк», участие в подобных платформах играет важную роль в повышении узнаваемости армянской продукции на зарубежных рынках, формировании новых партнерских отношений и развитии экспортных направлений, и ожидается, что это также может способствовать развитию армянской экономики.