2025 թվականին «Դարոյնք» ընկերությունը Չինաստանում և Իրաքում
2025 թվականին «Դարոյնք» ընկերությունը շարունակել է ընդլայնել իր միջազգային ներկայությունը՝ մասնակցելով միաժամանակ երկու կարևոր միջազգային ցուցահանդեսների՝ Չինաստանում և Իրաքում։
Նոյեմբերի 5–10-ը ընկերությունն կրկին անգամ մասնակցել է ՉԺՀ Շանհայ քաղաքում անցկացված Չինաստանի 8-րդ միջազգային ներմուծման ցուցահանդեսին (CIIE 2025)։ 2018 թվականից կազմակերպվող CIIE-ն այսօր շարունակում է համարվել աշխարհի խոշորագույն բիզնես հարթակներից մեկը, որտեղ «Դարոյնք»-ի մասնակցության նպատակն էր ներկայացնել ընկերության արտադրանքը միջազգային շուկայում և ձեռք բերել նոր գործընկերներ։
Միջազգային ցուցահանդեսային ակտիվությունը շարունակվել է նաև նոյեմբերի 24–27-ը, երբ «Դարոյնք» ընկերությունը մասնակցել է Իրաքի Հանրապետության Էրբիլ քաղաքում անցկացված «Agro Pack 2025» գյուղատնտեսական միջազգային ցուցահանդեսին։ Միջոցառմանը մասնակցել են 21 երկրներից ժամանած 346 ընկերություն՝ ներկայացնելով ոլորտի արտադրանքներն ու նորարար լուծումները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանը ցուցահանդեսին մասնակցել է միասնական ազգային տաղավարով։ «Դարոյնք» ընկերության համար ցուցահանդեսին մասնակցությունը դիտարկվել է որպես նոր հնարավորություն՝ բացահայտելու իրաքյան շուկան, ընդլայնելու գործարար կապերը և ծանոթանալու այլ երկրների արտադրողների հետ։
Հայկական ազգային տաղավար այցելել է նաև Էրբիլում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսի պարտականությունները կատարող Ռաֆայել Մովսեսյանը։ Այնուհետև ՀՀ հյուպատոսարանում, հյուպատոսի մասնակցությամբ, կազմակերպվել է հանդիպում ցուցահանդեսին մասնակցող հայ գործարարների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից դեպի Իրաք արտահանման հնարավորություններն ու ընթացակարգերը։
«Դարոյնք» ընկերության գնահատմամբ՝ նմանատիպ հարթակներում մասնակցությունը կարևոր դեր ունի արտաքին շուկաներում հայկական արտադրանքի ճանաչելիության բարձրացման, նոր գործընկերային կապերի ձևավորման և արտահանման ուղղություններով զարգացման տեսանկյունից՝ ակնկալելով, որ այն կարող է նպաստել նաև ՀՀ տնտեսության զարգացմանը։

In 2025, the company "Daroink" in China and Iraq
In 2025, "Daroink" continued to expand its international presence by participating in two important international exhibitions simultaneously, in China and Iraq.
From November 5-10, the company once again participated in the 8th China International Import Expo (CIIE 2025) held in Shanghai, China. CIIE, which has been organized since 2018, continues to be considered one of the world's largest business platforms, where "Daroink's" participation was aimed at presenting the company's products to the international market and acquiring new partners.
International exhibition activity continued on November 24–27, when "Daroink" participated in the Agro Pack 2025 International Agricultural Exhibition held in Erbil, Iraq. 346 companies from 21 countries participated in the event, presenting their products and innovative solutions.
With the support of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, Armenia participated in the exhibition with a unified national pavilion. For "Daroink", participation in the exhibition was considered a new opportunity to explore the Iraqi market, expand business ties, and get acquainted with manufacturers from other countries.
The Armenian national pavilion was also visited by Rafael Movsesyan, who is acting as the Consul General of the Republic of Armenia in Erbil. Then, a meeting was organized at the Consulate of the Republic of Armenia, with the participation of the Consul, with the participation of Armenian businessmen participating in the exhibition, during which the possibilities and procedures for exporting from Armenia to Iraq were discussed.
According to the assessment of the “Daroink” company, participation in such platforms plays an important role in increasing the recognition of Armenian products in foreign markets, forming new partnerships and developing export directions, expecting that it can also contribute to the development of the Armenian economy.